Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Další informace. Informace o ochraně osobních údajů najdete zde. Souhlasím

Bazénová poradna

Napsat dotaz

Bazénové čerpadlo nemá dostatečný výkon

Kazí se voda v bazénu a myslíte, že je to slabým čerpadlem?

Příčin nízkého výkonu čerpadla může být několik, pojďme se na ně postupně podívat.

Zanesený filtrační písek

Máte propraný filtrační písek? Pokud ne, tak se podívejte na manometr a když je na něm vysoký pracovní tlak, tak pomocí 6-cestného ventilu propláchněte filtr. Tlak na manometru pak musí klesnout. 

Pokud tlak neklesne, tak písek bude zalepený vápníkem, nebo už má obroušené hrany. Tak, či tak potřebujete nový písek do filtrace.

Neúplně otevřené ventily

Neklesl? Podívejte se na výtlak do bazénu, jestli nemáte někde přizavřený ventil, nebo není zdeformovaný solár. Pak jsou tam ještě trysky v bazénu. Občas se stane, že se povolí matice, která drží kuličku uprostřed a pak tlačí míň vody.

Zanesené potrubí

Nejhorší možnost je, že něco bude uvnitř trubky. Tato možnost je sice jen teoretická, protože výtlak je přes písek ve filtraci a přes něj žádné větší části neprojdou. Ale v krizi zkontrolujte i tuto možnost.

Nefunguje to od spuštění bazénu?

Po létech mám vysledováno, že výrobci pískových filtrací dimenzují čerpadlo k nádobě filtrace celkem ve slušném poměru. Takže když budete kupovat kompletní pískovku, tak nemáte moc co řešit. Buď jste koupili slabou filtraci, nebo jste měnili čerpadlo za jiný typ (a je slabší), tak se na to radši ještě jednou podívejte.

Bíle zakalená voda v bazénu
Bíle zakalená voda v bazénu značí nedostatečný výkon čerpadla

Problém přímo v čerpadle

Poslední možnost, která mne napadá, je „napálené“ vinutí čerpadla. Čerpadlo sice ještě není mrtvé, ale nemá k tomu daleko. Tady otestovat pod zátěží v servisu a nechat převinout, nebo koupit nové. Záleží, kolik stojí nové vinutí oproti ceně nového čerpadla a hlavně jak dlouho to nové vinutí vydrží.

Ucpané nasávání z bazénu

Pak tu máme ještě sání čerpadla ze skimmeru a spodní výpusti. Pokud máte obě tyto varianty, tak zkuste nejdříve pustit sání jen přes skimmer a pak samostatně jen výpustí. Když jedna z těchto variant bude mít slabší výtlak, tak se věnujte jen jí. Rozdíl v tlaku poznáte i přiloženou rukou na trysky. Vezměte si k tomu někoho, kdo bude hlásit, jaký je tlak.

Při ucpané sací trubce to poznáte i na chodu čerpadla, to začne chrchlat a nasávat vzduchové bubliny.

Když to bude skimmer a jste si jisti, že jej nemáte plný listí, tak se něco nasálo do potrubí. Většinou je to měkký míček, nebo nějaká hračka, šiška… Je tam sice košík, ale může se stát. Pak nezbývá, než to něco dostat nějak ven. Protlačovací struna, vodoinstalatér. Neexistuje univerzální rada, ale musí to ven.

Související kategorie


Bazénová poradna

Napsat dotaz

Obnovuji