Bazénová poradna

Napsat dotaz

Jak si složit pískovou filtraci k bazénu?

Nechci kupovat kompletní pískovku, složím si ji sám

I když je na trhu nepřeberné množství bazénových filtrací, vždy se najde někdo, kdo potřebuje něco atypického pro konkrétní bazén, nebo jen pro ten pocit, že to dokážete.

Nutné součásti filtrace

Písková filtrace bazénu se skládá z několika částí, bez kterých nebude fungovat.

Filtrační sady bývají ještě osazené na podstavě, to je ta paletka pod filtrací. Není to nutnost, ale pak to všechno drží hezky pohromadě.

Čerpadlo pískové filtrace

6 cestný ventil pískové filtrace

Nádoba pro pískovou filtraci

Výběr správného bazénového čerpadla

To, že bazén potřebuje filtraci a filtrace potřebuje čerpadlo, je asi jasné. Ale jaké čerpadlo? To musí mít správný výkon pro daný objem bazénu. Jaký výkon zvolíte je jen na vás, ale důležité je, aby se voda v bazénu přefiltrovala nejdéle za 5 hodin. Proč? No tak nějak se vychází z vyhlášky pro veřejné bazény, kde se píše, že voda v bazénu se má přefiltrovat jednou za 4 hodiny. Pro domácí bazény není vyhláška, ale nekoupe se v nich tolik lidí, takže je to pět. Jsou dokonce i nějaká doporučení rakouského bazénového svazu, kde je taky 5 hodin, takže tak. Názory na internetu se různí, někdo říká 3 hodiny, jiný 5 nebo taky 8 hodin.

U čerpadla dejte ještě pozor, kde bude osazené. Když se jej chystáte osadit někam do sklepa deset metrů hluboko a dvacet metrů od bazénu, tak musí mít větší výkon (a k sobě větší nádobu), než když bude 5 metrů od bazénu.

Takže výkon čerpadla tak nějak máme - a co nádoba na písek?

Po létech mám vysledováno, že výrobci pískových filtrací dimenzují čerpadlo k velikosti nádoby celkem ve slušném poměru. Takže když budete kupovat kompletní pískovku, tak nemáte moc co řešit.

Pokud skládáte filtr sami, tak se alespoň podívejte na kompletní filtrace, jaké mají průměry a velikost nádoby a s jak výkonným čerpadlem se prodávají. Můžete samozřejmě k nádobě koupit jiné čerpadlo, které vám bude víc vyhovovat, ale výkon nemůže být moc jiný.

Praktické informace

  • Najděte si čerpadlo pro váš konkrétní objem bazénu, například pro 30 m3 je to 6 m3 za hodinu. Osobně bych zvolil radši 8-kubíkové. Rezerva není nikdy na škodu.
  • Dále si pohledejte filtrační nádobu taky pro váš objem bazénu. Nejlépe takovou, která se dodává i s 6-cestným ventilem, nebo se dá dokoupit.

Na co dát pozor?

  • Velká nádoba a slabé čerpadlo = kalná voda. Čerpadlo nedokáže protlačit dost vody do bazénu
  • Malá nádoba filtrace a moc silné čerpadlo. Tady voda prohučí nádobou filtru a v té rychlosti zapomene nechat v písku drobné nečistoty, navíc občas s sebou vezme i nějaký ten písek. Pak máte plný bazén malých částeček a zrnek písku.

Osazení čerpadla hluboko nebo daleko od bazénu

Když hodláte osadit čerpadlo s filtrací víc jak 5 metrů pod vodní hladinu bazénu, tak budete potřebovat silnější čerpadlo a větší filtrační nádobu, než je běžné. Tady doporučuji se podívat na výkonovou křivku čerpadla (ta je v každém návodu na čerpadlo) a až pak hledat filtrační nádobu.

Výkon čerpadel totiž v závislosti na výšce vodního sloupce klesá. U některých méně, u některých více. Na délce potrubí až tak nezáleží, samozřejmě pokud se nebavíme o extrémech 25, či 50 metrů od bazénu. Tam je potřeba opravdu dobře počítat.

Podívejte se, jak klesá výkon čerpadla (křivka označená 50) v závislosti na výšce:

Výtlačná výška bazénového čerpadla

Související kategorie


Bazénová poradna

Napsat dotaz

Obnovuji