Bazénová poradna
Jaké jsou možnosti pro ohřev bazénové vody?
Ohřev bazénu je dnes už běžnou součástí jak u vnitřních, tak u venkovních bazénů. Pokud chcete při ohřívání bazénu dosáhnout maximálního komfortu a prodloužení koupací sezony, tak je dobré se nejdříve seznámit s možnostmi jak a čím bazén ohřívat. Každá varianta pro ohřev bazénu má své výhody i nevýhody.
Pro ohřev bazénu máme tyto čtyři základní možnosti ohřevů:
Jednotlivé typy ohřevů se liší podle výkonů, stability přívodné energie a způsobu zapojení do bazénové technologie.
Solární ohřev využívá jako zdroj energie slunečné záření. Pokud jde o finance, tak ohřev bazénu přes solární kolektor je jednou z nejlevnějších možností. Solární kolektory zapojujeme na výtlačnou stranu filtrace. Pro maximální efektivitu ohřevu doporučujeme zapojení kolektorů do odbočky (bypass). Díky odbočce lze regulovat množství protékající vody přes trubky kolektoru. Pomalejší průtok zvyšuje účinnost kolektorů, voda má víc času se nahřát.
Výhody solárních kolektorů pro ohřev bazénu
Nevýhody solárních kolektorů
Pro bazény jsou nejčastěji využívána tepelná čerpadla voda/vzduch. Jako zdroj energie pro ohřev vody využívá tepelné čerpadlo okolní vzduch. Napájení čerpadla je z elektrické sítě. Tepelná čerpadla mají relativně velkou účinnost (COP faktor). Z jedné elektrické kilowaty dokážou vytvořit až 6 násobek tepelné energie. U tepelných čerpadel s invertorem, je účinnost díky optimální regulaci otáček ještě vyšší.
Zjednodušeně lze říct, že většina tepelných čerpadel vyrobí až 80% tepla zadarmo (ze vzduchu). Účinnost tepelného čerpadla je proměnlivá v závislosti na okolní teplotě vzduchu. Čím je vzduch teplejší, tím je efektivita vyšší. Tepelná čerpadla s vysokou účinností dokáží dávat teplo už od 7°C venkovní teploty. U tak nízké teploty je však efektivita čerpadla poměrně malá a nedá se počítat s velkým nárůstem teploty vody v bazénu. Optimální teplota vzduchu, při které začínají dosahovat tepelná čerpadla vyšších výkonů je 15°C. Velkou výhodou tepelných čerpadel je kvalitní výměník z titanu, což umožňuje jeho použití v bazénech se sladkou i slanou vodou. Tepelná čerpadla se zapojují na výtlačnou stranu za pískovou filtraci směrem do trysek. U tepelných čerpadel, jako vlastně u všech ohřevů doporučujeme zapojení přes obtok (bypass). Lze pak dobře regulovat průtok přes ohřev, případně při servisu není potřeba odstavovat celou technologii. Stačí uzavřít průtok vody ohřevem.
I při vyšší pořizovací ceně patří dnes tepelná čerpadla k těm nejefektivnějším variantám pro ohřev bazénu.
Výhody tepelného čerpadla pro ohřev bazénu
Nevýhody tepelných čerpadel
Elektrický ohřev bazénu je v podstatě přímotop s topnou spirálou uvnitř. Pravdou je, že elektrické topení bazénu je nezávislé na venkovním prostředí, ale na druhou stranu je to nejdražší způsob ohřevu bazénu. Za 1 kW elektřiny získáte 1 kW tepelné energie, nic navíc. Nějaké finance lze ušetřit při „nočních“ sazbách elektřiny. Elektrický ohřev bazénu je vhodný spíš pro menší bazény, nebo vířivky. Na druhou stranu díky nezávislosti na okolním prostředí je výkon ohřevu stabilní a lze přesněji spočítat výkon a dobu ohřívání bazénu. Pokud však nemáte jinou možnost, jak ohřát bazén, může být elektro ohřev jedinou volbou. Elektrické ohřevy se instaluje na výtlak z bazénové filtrace, ideálně na obtok, abychom mohli případně regulovat přítok. U elektrického ohřevu je potřeba zvolit správnou variantu, pro danou technologii. Pokud máte bazén se slanou vodou, tak musíte použít ohřev s titanovou spirálou. Elektrické ohřevy jsou osazené hlídáním průtoku, buď pomocí membrány, nebo průtokové klapky.
.
Výhody elektrického ohřevu bazénu
Nevýhody elektrického ohřevu
Bazénový výměník tepla používá jako hlavní zdroj energie teplou vodu od plynového kotle, solárních kolektorů, nebo domovního tepelného čerpadla. Existují dva základní typy, trubkové a deskové výměníky. Rozdíl je ve vnitřní konstrukci. Deskové výměníky mají zpravidla při menších rozměrech větší výkon, než trubkové výměníky. Bazénové výměníky připojené na topnou vodu od plynového kotle dosahují velmi dobré účinnosti, i když při vyšších provozních nákladech. Jsou velmi spolehlivé a lze je použít pro malé, velké, venkovní i vnitřní bazény. Instalace samotného výměníku je jednoduchá. Složitější už je úprava topné soustavy u plynového kotle. Optimální pro provoz tepelného výměníku je teplotní spád topné vody 90/70 °C. Při nižší teplotě topné vody je i výkon výměníku menší. V takovém případě je potřeba zvolit výkonově větší ohřev, nebo použít tzv. nízkoteplotní výměník. Ten je zpravidla větších rozměrů (u trubkového – delší). Větší délkou výměníku pak dochází k delší trase výměny tepla a lze pracovat i s nižší teplotou topné vody. Lze využít pro případy, kdy je zdrojem tepla kupříkladu tepelné čerpadlo s topnou vodou 50/40°C.
Výhody výměníkového ohřevu bazénu
Nevýhody výměníku
Invertorové tepelné čerpadlo Rapid RIC 26 (IPHC R26) s chlazením, 10,5kW do 45 m3
RAPID INVERTER na slanou i sladkou vodu. Zadní připojení 50 mm, průtok 3-4 m3/hod
Tepelné čerpadlo Trend SunSpring 5 kW pro bazény do 12 m3
Tepelné čerpadlo pro nadzemní bazény připojení na hadice 32 / 38 mm a trubky 50 mm
Tepelný výměník Zodiac Heat Line titan 20 kW
Sladká, slaná voda v bazénu. Připojení bazén 50/63mm, topná voda 1",max teplota 90°C
Bazénová poradna