Bazénová poradna

Napsat dotaz

Solární plachta na bazén - ano, či ne?

Jak funguje solární plachta na bazénu

Solární plachty jsou určené k zakrytí hladiny venkovních i vnitřních bazénů. U venkovního bazénu plachta zamezuje odpařování vody a přispívá k jejímu částečnému nahřátí pomocí solárního efektu v slunečné dny. Nahřátí vody v bazénu bývá častou otázkou na různých fórech. Názory se různí. Někdo říká ano, jiní zase ne.

Test účinků solární plachty

Z tohoto důvodu jsme provedli faktický test solární plachty na reálném venkovním bazénu o rozměru 6 x 3,5 m s objemem vody 30m3. Test jsme prováděli v červnu 2017 po dobu 10 dní.

 • Typ solární plachty: 400 mikronů modrá  
 • Denní teploty při měření: 15 - 27°C
 • Noční teploty při měření: 13 - 16°C
 • Všechna měření jsme prováděli 1 metr hluboko pod vodní hladinou.

Výsledky naměřených teplot:

Zjistili jsme, že solární plachta položená na hladině bazénu přes den, kdy svítí slunce, dokáže reálně nahřát vodu o 3 - 6 °C za den. Bez solární plachty se voda ohřeje o 1 - 2 °C.

Při ranním měření teploty vody s položenou plachtou na hladině jsme naměřili noční pokles teploty vody o 1 - 2°C. Bez solární plachty je to 3 - 6°C.

Význam plachty u vnitřních bazénů

U vnitřních bazénů plachta především zamezí odpařování ohřáté vody, a tím i tepla z bazénu. Dále zamezí kondenzaci vody v místnosti a vzniku plísní na stavební konstrukci. Nepříjemnosti ohledně vlhkosti a kondenzace vodní páry v bazénové hale zná jistě každý, kdo má vnitřní bazén. Samozřejmě, že interiérový bazén má mít dostatečnou vzduchotechniku nebo odvlhčovač. Avšak trvalý provoz těchto zařízení je finančně dost náročný, nemluvě o případném hluku, který produkují ventilátory při odvlhčování. Plachta položená na vodní hladině rapidně sníží dobu, po kterou je potřeba prostor odvlhčovat. Zejména v noci, kdy se v bazénu stejně nikdo nekoupe, a tak spotřeba energií je naprosto zbytečná.


Materiál na výroby solární plachty
Materiál na výroby solární plachty
Svařovací válce na solární bazénové plachty
Svařovací válce
Ultrazvukový svár solární plachty na bazén
Ultrazvukový svár


Jak se vyrábí solární plachta na bazén

Solární plachty se vyrábějí v různých tloušťkách materiálů a různých barvách. Materiál pro výrobu plachet je UV stabilizovaný polyethylen. Dvě vrstvy LDPE folie jsou tepelně spojeny na speciálních válcích, kde je jedna strana válce opatřená výstupky, které pak tvoří bublinky na plachtě. Spodní vrstva zůstává vždy hladká. Výsledná tloušťka plachty je závislá od tloušťky základní folie použité k výrobě. Podle šířky válce lze vyrobit různé šířky základního materiálu pro výrobu solární plachty.

Šířky válců pro základní výrobu se různí. Mezi ty nejužší patří šířky 1m a nejširší válce dosahují šířky až 2,5 m.

Vyskytují se dotazy, jestli existuje plachta z jednoho kusu – myšleno bez svárů. Z podstaty šířky základního materiálu je jasné, že plachtu širší než 2,5 m nelze vyrobit bez svárů.

Připravené pásy folie jsou následně k sobě svařovány a vzniká konečná šířka solární plachty. Existují dva způsoby svařování solárních plachet.

Stroje na výrobu solární plachty na bazény
Stroje na výrobu solární plachty na bazén

1. Svařování ultrazvukem

Používá se většinou pro kvalitnější solární plachty od tloušťky 360 mikronů nahoru. Pro tento typ plachet je již z výroby na každé straně základního pásu předpřipravený proužek bez bublinek. Tyto dva hladké proužky se vzájemně přeloží a svaří ultrazvukovou svářečkou. Proto, když koupíte ultrazvukem svařenou solární plachtu, tak má středem a na okrajích pásek bez bublinek. Ten lze ustřihnout nůžkami.

Všeobecně se má za to, že svařování ultrazvukem tvoří kvalitnější a pružnější spoj s delší životností. Nedochází k takové degradaci materiálu jako u svařování horkým vzduchem. Ultrazvukem svařené solární plachty lze koupit pouze v typových šířkách a je potřeba si je na přesný rozměr bazénu zastřihnout.

Svařování plachty na bazén ultrazvukem
Svařování plachty ultrazvukem

2. Svařování horkým vzduchem

Používá se pro tenčí plachty do tloušťky 360 mikronů, výjimečně 400 mikronů. Proces výroby základního pásu je téměř shodný s plachtami určenými pro ultrazvukový svár, pouze zde není hladký proužek po stranách. Plachty se svařují přeložením dvou pásů přes sebe přímo na bublinky. Vzniká tak tvrdší svár, který mírně snižuje plasticitu plachty. Při svařování dochází k deformaci bublinek na obou svařovaných vrstvách. Tento způsob sváru je náročný na správnou teplotu svařování a na řemeslnou zručnost svářeče.

Plachty svařované horkým vzduchem lze koupit i střižené přesně na rozměr, nebo tvar bazénu (kruhové plachty, oválné plachty). Vzhledem k procesu výroby je udávána rozměrová odchylka až 5%, což u plachet větších rozměrů může činit i celkem velký rozdíl. Z praxe víme, že plachty jsou většinou větší, než je požadovaný rozměr. V takovém případě lze plachtu zastřihnout na bazénu přímo na rozměr stejně jako u ultrazvukové.

Výhody solární plachty

 • Zamezuje odpařování vody
 • Snižuje spotřebu bazénové chemie
 • Nahřeje vodu v bazénu
 • Udrží teplotu vody
 • Oproti jiným zakrytím bazénu relativně nízká cena

Nevýhody solární plachty

 • Bez navijáku složitější manipulace zejména u větších bazénů
 • Větší objem při skladování
 • Materiál není odolný mrazu

Související kategorie

Související zboží

-21%

Solární plachta na míru modrá 400 mic

Video
Solární plachta na bazén 400 mic modrá

Plachta na bazén o šířce 2,5m, 3m, 3,5m, 4m, 4,5m, 5m,5,5m, 6m. Délka od 1 do 50 m

Odeslání cca 2 dny
244 Kč 192 Kč

Solární plachta na míru modrá 500 mic

Video
Solární plachta na bazén modrá 500 mic

Plachta na bazén o šířce 3m, 3,5m, 4m, 4,5m, 5m, 5,5m, 6m. Délka od 1 do 50 m

Odeslání cca 2 dny
  265 Kč

Průhledná solární plachta 500 mic na míru

Video
Průhledná solární plachta 500 mic

Plachta na bazén o šířce 3m, 3,5m, 4m, 4,5m, 5m,5,5m, 6m. Délka od 1 do 50 m

Odeslání cca 2 dny
  280 Kč

Solární plachta na míru modro-černá 400 mic

Video
Solární plachta na míru modro-černá 400 mic

Plachta na bazén o šířce 3m, 3,5m, 4m, 4,5m, 5m,5,5m, 6m. Délka od 1 do 50 m

Odeslání cca 2 dny
  219 Kč

Bazénová poradna

Napsat dotaz

Obnovuji