Bazénová poradna

Napsat dotaz

Stavba bazénu svépomocí – osazení prvků

Jednou z často kladených otázek při stavbě bazénu svépomocí je, ve které fázi stavební připravenosti a jak osadit bazénové prvky (prostupy) do betonového tělesa

Týká se to všech prvků, které jsou pevně spojeny s betonovým tělesem. Skimmry, průchodky s tryskou, výpustě, protiproudy, světla, předmontáže masážních stanic a mnoho dalšího vybavení pro bazény.

Kdy osadit díly do tělesa bazénu

Betonáž bazénu lze provádět několika způsoby. Je v podstatě jedno, jestli budete bazén stavět ze ztraceného bednění (prolévané betonové tvárnice), nebo jej budete šalovat a betonovat. Vždy je potřeba vynechat stavební otvory a prvky osadit a dobetonovat dodatečně.

Je několik důvodů, proč osazovat a betonovat díly do bazénu dodatečně až po hlavní betonáži.

  • Při klasické betonáži vznikají mezi šalovacím materiálem nerovnosti, které je potřeba po odšalování dorovnat lepidlem, nebo omítkou. Taky je zde problém, jak uchytit prvky do uzavřené betonáže, aby byly opravdu rovně.
  • Při betonáži bazénu z šalovacích tvárnic může taky dojít k betonářským nerovnostem, a navíc mezi jednotlivými tvárnicemi vznikají hrany, které se musí celoplošně dorovnat perlinkou a mrazu odolným lepidlem a po zatvrdnutí zabrousit dohladka. Předem není jasné, jak velké hrany budou vznikat (záleží na typu tvárnic) a jaká tloušťka vyrovnávek bude potřeba.

Zde jsou vidět nerovnosti, které vznikají při betonáži bazénu

Nerovnosti při stavbě bazénu


Vrstva vyrovnávek betonu může způsobit „utopení“ prvků, nebo naopak v některých místech zůstanou prvky trčet ven z betonu. Jedná se zpravidla o pár milimetrů, ale při finální povrchové úpravě (zejména foliování) budou vznikat kolem špatně zabetonovaných prvků boule nebo se bude „krabatit“ folie po utažení protipřírub. Ať tak či tak, nevypadá to ve finále na bazénu nijak hezky.


Na obrázku níže je vidět „utopená“ průchodka. Po dorovnání bazénu je povrch výš až o 10 mm.

Osazení průchodky do bazénu


Jak osadit prvky do betonové stěny bazénu

Po betonáži tělesa bazénu a dorovnání stěn zůstanou stavební otvory, do kterých je potřeba osadit jednotlivé prvky. Minimální velikost otvorů pro stavební prvky je +10 cm na každou stranu oproti samotné velikosti prvků. Kolem prvku tak zůstane dostatek místa pro betonování. Nikdy neuchycujte prvky pouze na montážní pěnu. Pěna časem sublimuje a může tak dojít k uvolnění prvku ve stěně bazénu.

Každý prvek je potřeba nejdříve přišroubovat k desce nebo platu (postačí jakákoli hoblovaná deska nebo OSB deska). Zbylé části prvků zalepte páskou. Díky pásce se nedostane materiál při betonáži do závitů a nedojde k znečištění povrchu prvků, které byste museli následně pracně čistit. Takto připravený prvek s deskou přišroubujte k tělesu bazénu. Po zabetonování prvku odstraňte desku a dohlaďte plochu kolem zabetonovaného prvku.

Pro lepší představu najdete níže fotografie ze staveb bazénů, kde je vidět různé možnosti uchycení prvků.

Pohled na bazén s osazením skimmerů, trysek, světel a protiproudu

Stavba bazénu osazeníprvků


Čelní pohled na osazené prvky v bazénu

Čelní pohled na osazení bazénu


Detail osazení světla a trysky do bazénu

Detail osazení světla a trysky do bazénu


Další možnosti osazení prvků do bazénu

Stavba bazénu svépomocí osazení


Bazénová poradna

Napsat dotaz

Obnovuji