Bazénová poradna
Impulsem pro napsání tohoto článku je až neuvěřitelná „kreativita“, nedodržování základních pravidel bezpečnosti a nerespektování návodu k montáži elektrických ohřevů, se kterou se setkáváme v naší praxi stále častěji.
Při instalaci elektrického ohřevu je potřeba dodržovat určitá striktně daná pravidla pro elektrickou bezpečnost a instalaci ohřevu do bazénového potrubí.
Elektrické ohřevy pro bazény a vířivky se stávají čím dál víc populární. Jejich nespornou výhodou je rychlý náběh teploty a vysoká účinnost ohřevu vody. Náklady na provoz jsou sice vyšší, ale když nemáte možnost tepelného výměníku, nebo solárních kolektorů, tak pokud jde o pořizovací náklady a technické řešení, je to jedna z levnějších variant ohřevu bazénu a vířivky.
A právě o technickém řešení elektro ohřevů pro bazény bude tento článek. Nemáme tendenci suplovat návod k použití a montáži, který je součástí každého ohřevu. Chceme jen vysvětlit některé zákonitosti fungování ohřevů a zdůraznit, jak je správně zapojit do bazénového okruhu po stránce technické i elektrické. Dodržením těchto pravidel můžete zamezit případnému úrazu, poškození ohřevu nebo dalším škodám, které můžou nesprávnou instalací nastat.
Základní rozdělení a určení elektro ohřevů podle typu:
Typ pouzdra
Pro vodu
Detekce průtoku
Typ spirál
Všechna elektrická zařízení musí zapojovat kvalifikovaný elektrikář s příslušným osvědčením!
Základní pravidla
Pokud nerozumíte, o čem se píše v těchto základních pravidlech, tak máte o důvod víc nechat elektrické zapojení na odborníka.
Nejčastější chyby při zapojení ohřevu
Když pomineme tři základní výše popsaná pravidla, která jsou natolik fatální, že je snad ani nelze považovat za chybu, tak další chyba při zapojení ohřevů s výkonem 3kW, se kterou se občas setkáme, je použití kontaktů tlakového spínače, nebo průtokové klapky na přímé zapínání a vypínání spirál ohřevu. Kontakty klapky a spínače nejsou na rozdíl od stykače konstruovány na takovou zátěž, kterou je potřeba pro zapnutí a chod spirál ohřevu. Právě toto je důvod, proč je potřeba použít stykač.
Postup ovládání ohřevu je pak následovný:
Vše za předpokladu, že je zapnutá filtrace a ohřevem protéká voda:
Termostat sepne - průtoková klapka, nebo pneumatický snímač detekuje průtok vody v ohřevu a následně sepne cívku stykače - stykač pak nahodí spirálu ohřevu.
V případě ztráty průtoku vypne průtoková klapka, nebo PN spínač řídící fázi na cívku stykače a ten odstaví topení.
Jak je vidět z výše popsaného, tak průtoková klapka a PN spínač jsou jen pomocné prvky a v žádném případě neslouží k zapínání a vypínání ohřevu.
Každý ohřev je navíc osazený vnitřní tepelnou pojistkou, která vypne ohřev při jeho případném přehřátí na ca 60°C. To může nastat ve dvou případech:
Všeobecné pokyny
Vše za předpokladu, že máte pískovou filtraci bazénu:
Správné osazení elektrických ohřevů k bazénu
Pozor poloha osazení ohřevu je velmi důležitá a je nejčastějším důvodem poruch elektro ohřevů. Nedodržením předepsaného osazení může dojít k nesprávné funkci průtokové klapky, nebo PN spínače - nebude kontrolován průtok vody a ohřev pojede nasucho, což může mít za následek poškození ohřevu.
Další pokyny pro zapojení ohřevu do bazénové soustavy najdete v návodu k použití.
Můžu zapojit elektro ohřev na pružné (vrapované, instalační … názvy se různí) bazénové hadice?
Za určitých okolností ano.
Pružné vrapované hadice mají na vnitřní straně vlnky, které způsobují rotaci vody a nerovnoměrné zavodnění. Z tohoto důvodu voda rozkmitá klapku nebo PN spínač, které pak neustále spínají stykač. Neustálé zapínání a vypínaní stykače opaluje jeho spínací kontakty a může nastat jejich slepení. Pak jede ohřev trvale bez ohledu na termostat či průtokovou klapku i bez průtoku vody. Následně dojde k přehřátí ohřevu (zde nepomůže ani vestavěné havarijní čidlo) a poškození pláště nebo spirál.
Vzhledem k tomu, že výrobce předpokládá zapojení ohřevu na klasické 50 nebo 63 mm bazénové trubky, tak instalace na pružné hadice je velmi specifická. Dle praktických zkušeností víme, že pokud se na vstupu a výstupu použije alespoň ca 0,5 m klasické bazénové trubky a pak přejdete na pružnou hadici, tak při dodržení všech pokynů k instalaci, které jsme popsali výš a které jsou v návodu k použití lze předpokládat, že ohřev bude fungovat správně.
V žádném případě nevlepujte hadicové trny přímo do šroubení na ohřevu. To nebude fungovat. Hadice musí mít průměr alespoň 38 mm (s 32 mm hadicemi to ani nezkoušejte).
Mám ohřev s průtokovou klapkou a nejde zapnout, co s tím?
Pokud se jedná o novou instalaci, tak když je vše správně zapojeno a v síti je proud, tak zbývá jen orientace průtokové klapky. Průtokové klapky spínají pouze v jednom směru. Když je klapka vsazena opačně, tak nikdy nesepne kontakty a nedá stykači povel k zapnutí spirál. Je potřeba povolit klapku na šroubení a osadit ji tak, aby spínala ve směru proudu vody v ohřevu.
Mám ohřev s PN spínačem a nejde zapnout, co s tím?
V případě, že je vše ostatní v pořádku, tak vyšroubujte PN spínač a zkontrolujte, zda jeho vstupní část není zanešená nečistotou. Pokud ano, tak nečistoty opatrně odstraňte. Nečistoty můžou bránit průchodu tlaku na polštářek spínače a ten nesepne kontakty.
Elektrický ohřev bazénu EOV, 3 kW 230V nerez
Tělo ohřevu nerez. Regulátor do 40°C, vestavěný hlídač průtoku, připojení PVC 50 mm
Elektrický ohřev bazénu EOV, 6 kW 400V nerez
Tělo ohřevu nerez. Regulátor do 40°C, vestavěný hlídač průtoku, připojení PVC 50 mm
Topení EOVTi-3, 3 kW, 3 x 230 V, Titan s klapkou
Ohřev na slanou vodu v bazénu - plastové pouzdro a titanová spirála. Připojení 50 mm
Topení EOVTi-9, 9 kW, 3 x 230 V, Titan s klapkou
Ohřev na slanou vodu v bazénu - plastové pouzdro a titanová spirála. Připojení 50 mm
Bazénová poradna