Bazénová poradna

Napsat dotaz

Zapojení elektrického ohřevu k bazénu

Impulsem pro napsání tohoto článku je až neuvěřitelná „kreativita“, nedodržování základních pravidel bezpečnosti a nerespektování návodu k montáži elektrických ohřevů, se kterou se setkáváme v naší praxi stále častěji.

Při instalaci elektrického ohřevu je potřeba dodržovat určitá striktně daná pravidla pro elektrickou bezpečnost a instalaci ohřevu do bazénového potrubí.

Elektrické ohřevy pro bazény a vířivky se stávají čím dál víc populární. Jejich nespornou výhodou je rychlý náběh teploty a vysoká účinnost ohřevu vody. Náklady na provoz jsou sice vyšší, ale když nemáte možnost tepelného výměníku, nebo solárních kolektorů, tak pokud jde o pořizovací náklady a technické řešení, je to jedna z levnějších variant ohřevu bazénu a vířivky.

A právě o technickém řešení elektro ohřevů pro bazény bude tento článek. Nemáme tendenci suplovat návod k použití a montáži, který je součástí každého ohřevu. Chceme jen vysvětlit některé zákonitosti fungování ohřevů a zdůraznit, jak je správně zapojit do bazénového okruhu po stránce technické i elektrické. Dodržením těchto pravidel můžete zamezit případnému úrazu, poškození ohřevu nebo dalším škodám, které můžou nesprávnou instalací nastat.

Základní rozdělení a určení elektro ohřevů podle typu:

Typ pouzdra

 • v nerezovém pouzdru
 • v plastovém pouzdru

Pro vodu

 • S chlorem a bez chloru (bezchlorová a chlorová chemie)
 • Pro slanou vodu (se solinátorem - elektrolýza)

Detekce průtoku

 • Tlakový spínač
 • Průtoková spínací klapka

Typ spirál

 • Nerez s příměsí Titanu
 • Titan 

1. Elektrický ohřev EOV

 • Nerezové pouzdro
 • S chlorem a bez chloru
 • Tlakový spínač
 • Nerez s příměsí Titanu   

Elektrický ohřev EOV

2. Elektrický ohřev EOVp

 • Plastové pouzdro
 • S chlorem a bez chloru
 • Průtoková spínací klapka
 • Nerez z příměsí Titanu

Elektrický ohřev EOVp

3. Elektrický ohřev EOVTi

 • Plastové pouzdro
 • Pro slanou vodu
 • Průtoková spínací klapka
 • Titan

Elektrický ohřev EOVTi

Jak zapojit ohřev po stránce elektrické

Všechna elektrická zařízení musí zapojovat kvalifikovaný elektrikář s příslušným osvědčením!

Základní pravidla

 • Elektrický okruh musí obsahovat proudový chránič 30 mA - pro ochranu koupajících se osob
 • Spínání spirál ohřevu zapojujte vždy přes stykač – průtoková klapka, nebo tlakový spínač neslouží k zapínání spirál ohřevu (platí zejména pro ty, kteří si pořídí jednofázový ohřev 3kW) U tří fázových ohřevů to bez stykače ani nejde.
 • Jako přívod použijte ohebný kabel CYSY, nebo CGSG - průměr kabelů je popsán v návodu ohřevu

Pokud nerozumíte, o čem se píše v těchto základních pravidlech, tak máte o důvod víc nechat elektrické zapojení na odborníka.

Nejčastější chyby při zapojení ohřevu

Když pomineme tři základní výše popsaná pravidla, která jsou natolik fatální, že je snad ani nelze považovat za chybu, tak další chyba při zapojení ohřevů s výkonem 3kW, se kterou se občas setkáme, je použití kontaktů tlakového spínače, nebo průtokové klapky na přímé zapínání a vypínání spirál ohřevu. Kontakty klapky a spínače nejsou na rozdíl od stykače konstruovány na takovou zátěž, kterou je potřeba pro zapnutí a chod spirál ohřevu. Právě toto je důvod, proč je potřeba použít stykač.

Postup ovládání ohřevu je pak následovný:

Vše za předpokladu, že je zapnutá filtrace a ohřevem protéká voda:

Termostat sepne - průtoková klapka, nebo pneumatický snímač detekuje průtok vody v ohřevu a následně sepne cívku stykače -  stykač pak nahodí spirálu ohřevu.

V případě ztráty průtoku vypne průtoková klapka, nebo PN spínač řídící fázi na cívku stykače a ten odstaví topení.

Jak je vidět z výše popsaného, tak průtoková klapka a PN spínač jsou jen pomocné prvky a v žádném případě neslouží k zapínání a vypínání ohřevu.

Každý ohřev je navíc osazený vnitřní tepelnou pojistkou, která vypne ohřev při jeho případném přehřátí na ca 60°C. To může nastat ve dvou případech:

 • Pokud selže termostat i průtoková klapka najednou. Tyto případy jsou tak ojedinělé, že vnitřní tepelná pojistka je opravdu pouze havarijní.
 • Nesprávnou instalací ohřevu do bazénového okruhu viz dále

Instalace elektro ohřevu do bazénového rozvodu

Všeobecné pokyny

Vše za předpokladu, že máte pískovou filtraci bazénu:

 • Ohřev potřebuje průtok vody alespoň 4m3/h - to ale neznamená automaticky výkon filtrace. Pokud máte v okruhu další zařízení, jako například solární ohřev apod., tak dochází ke snížení tlaku a je potřeba vyšší výkon filtrace. Je potřeba, aby voda protékala celým průřezem ohřevu! Jinak, i když se vám to podaří „nějak“ zapnout, tak topné spirály nebudou plně ponořené ve vodě a můžou se poškodit.
 • Bazénový elektro ohřev se zapojuje na PVC potrubí s průměrem 50 nebo 63 mm přes šroubení, které je součástí dodávky ohřevu (2ks)
 • Na vstupní straně ohřevu nedávejte koleno přímo do šroubení. Je potřeba použít alespoň 0,5 m rovné trubky. Jinak může voda při vstupu do ohřevu rotovat, což způsobuje neustálé zapínání a vypínání průtokové klapky nebo PN spínače. Na takové zatížení nejsou kontakty spínačů stavěny a může dojít k jejich utavení, nebo neustálým zapínáním a vypínáním dojde ke „spečení“ kontaktů stykače a ohřev nepůjde vypnout, takže voda nepoteče a ohřev se roztaví.
 • Ohřev doporučujeme zapojovat do obtoku (bypass) - pokud dojde k závadě, tak není potřeba odpouštět bazén. Pomocí bypassu lze regulovat množství protékající vody ohřevem. Málo vody je špatně a hodně vody způsobuje delší nahřívání bazénu
 • Ohřev osazujte 0,5 - 2 m pod úrovní vodní hladiny v bazénu – zamezíte tím zavzdušnění ohřevu
 • Poloha ohřevu je velice důležitá. U ohřevů s průtokovou klapkou je nutné osadit ohřev svisle. U ohřevů s PN spínačem lze osadit ohřev svisle i vodorovně. Jakou polohu zvolit pro který ohřev najdete v návodu k použití.


Vodorovné osazení elektrického ohřevu
Vodorovné osazení ohřevu

Správné osazení elektrických ohřevů k bazénu

Pozor poloha osazení ohřevu je velmi důležitá a je nejčastějším důvodem poruch elektro ohřevů. Nedodržením předepsaného osazení může dojít k nesprávné funkci průtokové klapky, nebo PN spínače - nebude kontrolován průtok vody a ohřev pojede nasucho, což může mít za následek poškození ohřevu.

Další pokyny pro zapojení ohřevu do bazénové soustavy najdete v návodu k použití.

Svislé osazení elektrického ohřevu
Svislé osazení ohřevu

Časté dotazy k elektro ohřevům

Můžu zapojit elektro ohřev na pružné (vrapované, instalační … názvy se různí) bazénové hadice?

Za určitých okolností ano.

Pružné vrapované hadice mají na vnitřní straně vlnky, které způsobují rotaci vody a nerovnoměrné zavodnění. Z tohoto důvodu voda rozkmitá klapku nebo PN spínač, které pak neustále spínají stykač. Neustálé zapínání a vypínaní stykače opaluje jeho spínací kontakty a může nastat jejich slepení. Pak jede ohřev trvale bez ohledu na termostat či průtokovou klapku i bez průtoku vody. Následně dojde k přehřátí ohřevu (zde nepomůže ani vestavěné havarijní čidlo) a poškození pláště nebo spirál.

Vzhledem k tomu, že výrobce předpokládá zapojení ohřevu na klasické 50 nebo 63 mm bazénové trubky, tak instalace na pružné hadice je velmi specifická. Dle praktických zkušeností víme, že pokud se na vstupu a výstupu použije alespoň ca 0,5 m klasické bazénové trubky a pak přejdete na pružnou hadici, tak při dodržení všech pokynů k instalaci, které jsme popsali výš a které jsou v návodu k použití lze předpokládat, že ohřev bude fungovat správně.

V žádném případě nevlepujte hadicové trny přímo do šroubení na ohřevu. To nebude fungovat. Hadice musí mít průměr alespoň 38 mm (s 32 mm hadicemi to ani nezkoušejte).


Mám ohřev s průtokovou klapkou a nejde zapnout, co s tím?

Pokud se jedná o novou instalaci, tak když je vše správně zapojeno a v síti je proud, tak zbývá jen orientace průtokové klapky. Průtokové klapky spínají pouze v jednom směru. Když je klapka vsazena opačně, tak nikdy nesepne kontakty a nedá stykači povel k zapnutí spirál. Je potřeba povolit klapku na šroubení a osadit ji tak, aby spínala ve směru proudu vody v ohřevu.

Mám ohřev s PN spínačem a nejde zapnout, co s tím?

V případě, že je vše ostatní v pořádku, tak vyšroubujte PN spínač a zkontrolujte, zda jeho vstupní část není zanešená nečistotou. Pokud ano, tak nečistoty opatrně odstraňte. Nečistoty můžou bránit průchodu tlaku na polštářek spínače a ten nesepne kontakty.

Související kategorie

Související zboží

Elektrický ohřev bazénu EOV, 3 kW 230V nerez

Video
Doprava zdarma
Elektrický ohřev bazénu

Tělo ohřevu nerez. Regulátor do 40°C, vestavěný hlídač průtoku, připojení PVC 50 mm

Ihned k odeslání
  8 958 Kč

Elektrický ohřev bazénu EOV, 6 kW 400V nerez

Video
Doprava zdarma
Elektrický ohřev

Tělo ohřevu nerez. Regulátor do 40°C, vestavěný hlídač průtoku, připojení PVC 50 mm

Ihned k odeslání
  9 087 Kč

Topení EOVTi-3, 3 kW, 3 x 230 V, Titan s klapkou

Video
Doprava zdarma
Topení EOVTi 3 kW

Ohřev na slanou vodu v bazénu - plastové pouzdro a titanová spirála. Připojení 50 mm

Ihned k odeslání
  10 002 Kč

Topení EOVTi-9, 9 kW, 3 x 230 V, Titan s klapkou

Video
Doprava zdarma
Topení EOVTi 9 kW

Ohřev na slanou vodu v bazénu - plastové pouzdro a titanová spirála. Připojení 50 mm

Ihned k odeslání
  12 013 Kč

Bazénová poradna

Napsat dotaz

Obnovuji