Bazénová poradna

Napsat dotaz

UV lampa a solinátor do bazénu

Lze spojit UV lampu a solinátor na úpravu vody v bazénu?

Dostáváme dotazy od zákazníků, jestli lze používat kombinaci UV lampy a slané vody v bazénu. Není to sice běžné, ale ano, lze.

Názor odborníka

Nevidím žádný racionální důvod kombinovat UV lampu se solinátorem. Tato kombinace je podle mne nejsložitější a nejméně funkčním způsobem pro úpravu bazénové vody. Vzájemné nastavení chodu těchto dvou zařízení je natolik komplikované, že strávíte víc času laborováním, než koupáním. Logiku a bezproblémový provoz vidím v samostatné UV lampě a dávkování multifunkčních tablet, nebo samostatném solinátoru a dávkování pH. Pokud chci automatický dávkovač na pH, nebo chlor, tak si pořídím radši dávkovací čerpadlo. Můžete si o tom přečíst článek Jak dávkovat chemii se solinátorem, nebo Jak dávkovat chemii s UV lampou.

Jste pevně rozhodnuti, že kombinace UV lampy a solinátoru je pro vás ta správná volba? Tak čtěte dál.

Co všechno je potřeba vědět

  • UV lampa musí být určená na slanou vodu
  • Musíte mít velkou trpělivost při nastavování optimálního chodu systému - viz níže.
  • Vyšší náročnost na údržbu. Pro slanou vodu v bazénu potřebujete do vody nadávkovat sůl. Sůl obsahuje krystaly, které se můžou usazovat na vnitřní trubici UV lampy, a tím snižovat její výkon. Takže to chce častější čištění vnitřku UV lampy.

UV lamp vhodných pro slanou vodu v bazénu není na trhu moc. Z naší nabídky můžete použít UV lampy Black Plastic a UV lampy Elecro H.R.

Základem je pochopit, jak funguje dezinfekce vody v bazénu. V první řadě je potřeba upravit pH na 6,8 - 7,4. Bez toho nebude fungovat správně ani solinátor, ani UV lampa. Pak je potřeba vodu dezinfikovat chlorem, bezchlorovou chemií, solinátorem, nebo UV lampou.

Charakteristika UV lampy

Napadá a likviduje organické látky v bazénové vodě, čímž zamezuje zakalení vody a vzniku vodních řas. UV lampa zlikviduje určitou část organismů, a tím pomáhá solinátoru, který pak nemusí produkovat takové množství chloru, jako je tomu při úpravě vody bez UV lampy. Použitím UV lampy je možné snížit spotřebu chloru vytvářeného solinátorem až o 80%. Záleží na velikosti bazénu, výkonu UV lampy, rychlosti průtoku, teplotě vody a způsob zapojení v okruhu bazénové technologie.

Charakteristika solinátoru

Základním předpokladem pro správné fungování solinátoru je rozpuštěná sůl v bazénu. Množství soli, kterou budete potřebovat do bazénu, je různé podle typu solinátoru a objemu vody v bazénu. Zpravidla je potřeba dodat 3 - 5 kg soli na 1 m3 vody v bazénu. Tím vznikne mírně slaná voda, která nepálí oči ani pokožku, ale postačuje k výrobě chloru v solinátoru. V cele solinátoru jsou osazené titanové elektrody, na kterých probíhá elektrolýza (rozklad) soli, a tím vzniká plynný chlor na dezinfekci bazénu.

Spojení UV lampy a solinátoru při úpravě vody v bazénu

Samostatná UV lampa nedokáže na 100% eliminovat všechny organické látky v bazénu. Potřebuje k tomu vždy nějaký podíl chloru. Častou otázkou je, jak regulovat solinátor, aby vyráběl jen tolik chloru, kolik je potřeba.

Většina solinátorů je osazená jednotkou pro regulaci výkonu. Zpravidla se jedná o možnost zvýšení/snížení produkce chloru v %.

Proces nastavení správné produkce chloru solinátoru v kombinaci s UV lampou

Záleží na výkonu a době chodu filtrace, teplotě vody a výkonu UV lampy. Postupně snižujte produkci chloru na solinátoru a sledujte vodu v bazénu. Přibližně po dvou dnech (v závislosti na chodu filtrace a teplotě vody) je vidět, jestli voda mění svoje vlastnosti. Sledujte zejména, jestli se voda nezačíná kalit do bíla (nejdříve se kalí do bíla, pak začne zelenat). Pokud zaznamenáte mírně bílý nádech, je potřeba na solinátoru zvýšit produkci chloru. Po týdnu budete vědět, na jakou hodnotu máte mít nastavený solinátor, při jaké teplotě vody a jakou dobu jela filtrace. Když se rozhodnete, že budete mít v bazénu teplejší vodu, tak je potřeba zvýšit i produkci chloru ze solinátoru. Chlor je těkavý a vyšší teplotou je jeho spotřeba vyšší. Pokud používáte na zakrytí bazénu krycí nebo solární plachtu, je spotřeba chloru nižší, protože plachta zamezuje jeho odpařování.

Zapojení solinátoru a UV lampy do bazénové technologie

UV lampu i solinátor zapojujte vždy na výtlačnou větev směrem do trysek. Jako první instalujte UV lampu, až pak solinátor. Vyčištěná voda od filtrace se pak nejdříve dezinfikuje v UV lampě, pak se přidá chlor v cele solinátoru. Toto zapojení je šetrnější k UV lampě, protože přes ni nebude protékat vysoká koncentrace chloru a prodlouží se tak životnost plastů. Optimálně zapojujte UV lampu i solinátor na samostatný obtok. Toto zapojení umožňuje jednak regulaci průtoku, když máte třeba výkonnější filtraci, a při servisu není potřeba vypouštět vodu z bazénu. Stačí uzavřít větev, kterou budete potřebovat vyčistit nebo vyměnit.

Zapojení UV lampy a solinátoru do bazénu
Příklad zapojení UV lampy a solinátoru do obtoků.

Související kategorie

Související zboží

Bazénová UV lampa Black Plastic 40 W

Video
Doprava zdarma
Bazénová UV lampa Black Plastic 40 W

Připojení UV lampy na bazénovou PVC trubku, nebo flexi hadici 50 i 63 mm + závit 1½"

Ihned k odeslání
  12 745 Kč

Bazénová UV lampa Black Plastic 75 W

Video
Doprava zdarma
Bazénová UV lampa Black Plastic 75 W

Připojení UV lampy na bazénovou PVC trubku, nebo flexi hadici 50 i 63 mm + závit 1½"

Ihned k odeslání
  13 434 Kč
-5%

Solinátor Zodiac Gensalt 10 pro bazény do 40 m3

Video
Doprava zdarma
Solinátor do bazénu Zodiac Gensalt 10

Produkce chloru 10 g/hod. Připojení na PVC trubky a hadice 50 mm. Průtok 5-18 m3

Ihned k odeslání
25 193 Kč 23 948 Kč
-4%

Solinátor Zodiac Gensalt 17 pro bazény do 70 m3

Video
Doprava zdarma
Solinátor do bazénu Zodiac Gensalt 17

Produkce chloru 18 g/hod. Připojení na PVC trubky a hadice 50 mm. Průtok 5-18 m3

Ihned k odeslání
28 287 Kč 27 135 Kč

Bazénová poradna

Napsat dotaz

Obnovuji