Bazénová poradna

Napsat dotaz

Jak zazimovat pískovou filtraci u bazénu?

Jak se postarat o filtraci, aby správně fungovala i příští rok

Než začnete zazimovávat bazénovou filtraci, doporučuji přečíst článek o odvodnění bazénových trubek na zimu. Když máte hotovo, můžete zazimovat filtraci.

Máte venkovní bazén a čističku v šachtě, nebo venku vedle bazénu? To je základní informace pro správné zazimování filtrace a další bazénové technologie.

Filtraci mám ve sklepě, kde se topí

Pokud máte filtraci ve sklepě domu a je tam teplota alespoň 5°C, tak stačí na zimu odvodnit filtrační nádobu. Nastavte 6-cestný ventil do mezipolohy (to je kdekoliv po obvodu, kde to nezapadne do vroubků na ventilu). Ventil tak nechejte celou zimu, nebude se deformovat vnitřní těsnění. Pak povolte odvodňovací šroub ve spodní části nádoby filtru. Budete potřebovat nějakou nižší misku, ventil je dost nízko u země. Nebo můžete nasadit na vypouštěcí ventil hadici a pustit vodu přímo do kanálu. Vody je ve filtru celkem dost, je s tím potřeba počítat.

Pak je tu ještě čerpadlo. Nemůže sice zamrznout, ale za zimu v něm může voda zkysnout. Vyberte košík na hrubé nečistoty a propláchněte jej. Čerpadlo povolte na šroubeních a vylijte z něj všechnu vodu. Pak jej osaďte zpátky na své místo. A máte zazimováno.

Zazimování bazénové filtrace

Filtraci mám v šachtě vedle bazénu

Jestli není šachta temperována alespoň na 5°C, tak je potřeba vypustit vodu z filtrační nádoby a bazénového čerpadla stejně, jako je popsané výše. Navíc je potřeba odvodnit i všechny trubky ve strojovně. Nádoba filtrace je sice už bez vody, ale když bude velký mráz, tak vlhký písek může zmrznout a poškodit nádobu filtru. Dobré je filtrační nádobu a čerpadlo odmontovat a schovat někde v garáži nebo ve sklepě. Tohle se většinou nikomu nechce dělat, tak aspoň zabalte nádobu s čerpadlem do izolační vaty a přes poklop strojovny z venkovní strany dejte polystyrenovou desku.

Filtraci mám volně položenou vedle bazénu

Tak ji odvodněte, odmontujte a dejte ji do tepla i s čerpadlem a příslušenstvím. Prostě všechno, co je venku, musí dovnitř.

Filtraci mám v zahradním domku

Když není domek s topením, pak zde platí to samé jako u filtrace v šachtě u bazénu. Vypustit vodu z filtrace, čerpadla trubek buď dobře zateplit vatou, nebo odmontovat a dát do tepla.

Zazimování ostatních části bazénové technologie

Stejný postup jako u filtru a čerpadla platí i pro ostatní zařízení bazénové technologie. Pokud je to někde, kde může mrznout, tak to musí být bez vody a buď dobře zateplené, nebo odmontované a uskladněné v teple.

Související kategorie


Bazénová poradna

Napsat dotaz

Obnovuji