Bazénová poradna
Návod, jak se zbavit zelené vody v bazénu. 9 kroků, které vám zachrání vodu v bazénu.
Také vám letos zezelenala voda v bazénu? Nevíte jak se vodní řasy zbavíte? Nejste první, a zdaleka ani poslední. Postupujte podle následujících kroků, a vyhněte se tak zbytečným chybám, které by vás mohly stát kompletní vypuštění bazénu.
Příčinou většiny zelených bazénů je nedostatečné chemické ošetření vody v kombinaci s náhlou změnou počasí - bouřka, vysoká teplota. K ošetření bazénové vody se často používají vícesložkové multifunkční tablety, které mj. obsahují i algicidní složku pro prevenci vzniku vodní řasy a vločkovač pro průběžné vysrážení nečistot. Při správném používání multifunkčních tablet dochází k zezelenání vody v bazénu jen zřídka, ale stát se to může. Pokud používáte klasické chlorové tablety, tekutý chlor, nebo bezchlorovou chemii, tak je potřeba algicid a vločkovač preventivně dávkovat pomocí samostatných přípravků. Jak u multifunkčních tablet, tak i u samostatné chlorové i bezchlorové chemie, je pro správné fungování nezbytné držet hladinu pH vody v bazénu na úrovni 6,8 - 7,4 pH a dodržovat filtrační cykly. Když je teplo, čím víc filtrujete, o to je menší pravděpodobnost zezelenání vody. 4 hodiny filtrace denně v letních vedrech opravdu nebude stačit. Filtrujte alespoň 12 hodin. Ano, je to celkem hodně, ale chemie pro úpravu zelené vody v bazénu bude stát víc než elektřina, kterou spotřebujete. Navíc v zelené vodě se asi koupat nebudete.
Když začne voda v bazénu zelenat, tak to chce rychlý zásah. Nečekejte, až bude z bazénu zelený brčál. Čím je voda zelenější, tím bude náročnější ji vyčistit. Prvním příznakem, že začne voda zelenat, je slizký povlak na stěnách bazénu. To jsou řasy – zatím průhledné, ale přísunem světla a tepla se řasy začnou množit a zelenat.
Nezapomeňte, že v letních vedrech se dezinfekce z bazénu víc vypařuje, a voda tak ztrácí kvalitu mnohem rychleji, než v chladnějším období. Je potřeba častěji kontrolovat!
Následujte tento postup, celý proces vyčištění bazénu může trvat několik dní:
proveďte šokovou chloraci bazénu pomocí krystalického chlor šoku. Přípravek vždy nejdříve rozpusťte v oddělené nádobě. Nikdy nesypte přímo do bazénu. Můžou vzniknout bílé fleky na povrchové úpravě bazénu (folie, laminát…). Nechte běžet filtraci několik hodin. Pokud máte protiproud, nebo jinou vodní atrakci, tak je pusťte. Chlor se dostane rychleji do celého objemu bazénu.
TIP: Během vysávání budete odebírat vodu z bazénu, proto doporučujeme předem dopustit 5 - 10 cm vody. Záleží na době, po kterou budete vysávat.
TIP: Vločky nevysávejte poloautomatickým, ani automatickým vysavačem. Výkonné čerpadlo automatického vysavače rozmixuje řasy na tak malé částečky, že tyto nezadrží ani filtrační košík a všechny se vrátí zpět do bazénu. Polouatomatické vysavače nemají zpravidla plynulý chod a svým rychlým pohybem rozvíří řasy do objemu bazénu a budete muset vysávat na několik krát.
BluePool pH MÍNUS 1,5 kg
Granulát na snížení pH v bazénu. Dávka 80-100 g na 10 m3 sníží pH vody o 0,1 stupně
BluePool pH PLUS 1 kg
Granulát na zvýšení pH v bazénu. Dávka 100 g na 10 m3 zvýší pH vody o 0,1 stupně
BluePool Tekutý vločkovač a zjiskřovač 1 litr
Chemie na odstranění zakalené vody v bazénu. 10 - 50 ml / 10 m3 podle znečištění
BluePool Odstraňovač řas 1 litr
Odstraňovač řas zamezuje zelené vodě v bazénu. Dávka 100 ml za 7 dní pro 10 m3 vody
Bazénová poradna