Bazénová poradna

Napsat dotaz

Zelená voda v bazénu? Co s tím?

Návod, jak se zbavit zelené vody v bazénu. 9 kroků, které vám zachrání vodu v bazénu.

Také vám letos zezelenala voda v bazénu? Nevíte jak se vodní řasy zbavíte? Nejste první, a zdaleka ani poslední. Postupujte podle následujících kroků, a vyhněte se tak zbytečným chybám, které by vás mohly stát kompletní vypuštění bazénu.

Nejprve však zodpovíme otázku: "Proč nám ta voda v bazénu vůbec zezelenala?"

Příčinou většiny zelených bazénů je nedostatečné chemické ošetření vody v kombinaci s náhlou změnou počasí - bouřka, vysoká teplota. K ošetření bazénové vody se často používají vícesložkové multifunkční tablety, které mj. obsahují i algicidní složku pro prevenci vzniku vodní řasy a vločkovač pro průběžné vysrážení nečistot. Při správném používání multifunkčních tablet dochází k zezelenání vody v bazénu jen zřídka, ale stát se to může. Pokud používáte klasické chlorové tablety, tekutý chlor, nebo bezchlorovou chemii, tak je potřeba algicid a vločkovač preventivně dávkovat pomocí samostatných přípravků. Jak u multifunkčních tablet, tak i u samostatné chlorové i bezchlorové chemie, je pro správné fungování nezbytné držet hladinu pH vody v bazénu na úrovni 6,8 - 7,4 pH a dodržovat filtrační cykly. Když je teplo, čím víc filtrujete, o to je menší pravděpodobnost zezelenání vody. 4 hodiny filtrace denně v letních vedrech opravdu nebude stačit. Filtrujte alespoň 12 hodin. Ano, je to celkem hodně, ale chemie pro úpravu zelené vody v bazénu bude stát víc než elektřina, kterou spotřebujete. Navíc v zelené vodě se asi koupat nebudete.

Když začne voda v bazénu zelenat, tak to chce rychlý zásah. Nečekejte, až bude z bazénu zelený brčál. Čím je voda zelenější, tím bude náročnější ji vyčistit. Prvním příznakem, že začne voda zelenat, je slizký povlak na stěnách bazénu. To jsou řasy – zatím průhledné, ale přísunem světla a tepla se řasy začnou množit a zelenat.

Zelena voda v bazenu

Nezapomeňte, že v letních vedrech se dezinfekce z bazénu víc vypařuje, a voda tak ztrácí kvalitu mnohem rychleji, než v chladnějším období. Je potřeba častěji kontrolovat!

Bazén je zelený, co teď?

Následujte tento postup, celý proces vyčištění bazénu může trvat několik dní:

  1. změřete pH vody v bazénu a uveďte jej do optimální hodnoty 6,8 - 7,4 pH
  2. proveďte šokovou chloraci bazénu pomocí krystalického chlor šoku. Přípravek vždy nejdříve rozpusťte v oddělené nádobě. Nikdy nesypte přímo do bazénu. Můžou vzniknout bílé fleky na povrchové úpravě bazénu (folie, laminát…). Nechte běžet filtraci několik hodin. Pokud máte protiproud, nebo jinou vodní atrakci, tak je pusťte. Chlor se dostane rychleji do celého objemu bazénu.

  3. dle objemu bazénu nadávkujte algicidní přípravek (filtrace běží dle normálního cyklu = co nejdéle) - následujte instrukce k použití daného přípravku. Počkejte 24 hodin. Pokud algicid zabere, tak můžete přejít k bodu 4. To jestli algicid zafungoval, poznáte podle toho, že voda ztratí zelený nádech. Řasy v bazénu však zůstávají nadále a je potřeba je vyvločkovat 
  4. dle objemu bazénu nadávkujte vločkovací přípravek (filtrace běží cca 15 minut, potom ji vypněte) - nechte přípravek působit přes noc. S vločkovačem to nepřehánějte. Jeho účinnost je dlouhodobá. Může se aktivovat i několik dní - takže i po zdánlivém vyčištění bazénu se budou na dně usazovat nečistoty. Nedávkujte do bazénu zbytečně moc vločkovače, to způsobuje zakalení vody do bíla.
  5. po aplikaci vločkovače nespouštějte filtrační čerpadlo, jinak vám filtrace vločky rozmixuje a voda v bazénu bude jako mléko (v takovém případě vypněte filtraci a čekejte, než se řasy opět usadí na dno)
  6. nyní jsou vločky (řasy = nečistoty) usazeny u dna bazénu
  7. zapojte ruční vysavač a na šesticestném ventilu umístěte páku do polohy "Odpad" (anglicky "Waste"), tak aby šla voda přímo ven z bazénu – v žádném případě při vysávání většího množství řas ze dna nepoužívejte polohu „Filtrace“, nebo, „Cirkulace.
  8. spusťte filtrační čerpadlo a pečlivě vysajte usazené vločky do odpadu (nesmíte vysávat skrz písek, jinak se všechny řasy vrátí přes filtraci zpět do bazénu a můžete začít od znova)
  9. dopusťte vodu do bazénu na obvyklou hladinu, změřte hodnotu pH a obsah dezinfekce ve vodě, dávkujte bazénovou chemii dle návodu

TIP: Během vysávání budete odebírat vodu z bazénu, proto doporučujeme předem dopustit 5 - 10 cm vody. Záleží na době, po kterou budete vysávat.

TIP: Vločky nevysávejte poloautomatickým, ani automatickým vysavačem. Výkonné čerpadlo automatického vysavače rozmixuje řasy na tak malé částečky, že tyto nezadrží ani filtrační košík a všechny se vrátí zpět do bazénu. Polouatomatické vysavače nemají zpravidla plynulý chod a svým rychlým pohybem rozvíří řasy do objemu bazénu a budete muset vysávat na několik krát.

Související zboží

-25%

BluePool pH MÍNUS 1,5 kg

pH mínus do bazénu Blue Pool granulát 1,5 kg

Granulát na snížení pH v bazénu. Dávka 80-100 g na 10 m3 sníží pH vody o 0,1 stupně

Ihned k odeslání
255 Kč 191 Kč
-25%

BluePool pH PLUS 1 kg

pH plus do bazénu Blue Pool granulát 1 kg

Granulát na zvýšení pH v bazénu. Dávka 100 g na 10 m3 zvýší pH vody o 0,1 stupně

Ihned k odeslání
228 Kč 171 Kč
-36%

BluePool Tekutý vločkovač a zjiskřovač 1 litr

Vločkovač a zjiskřovač do bazénu Blue Pool

Chemie na odstranění zakalené vody v bazénu. 10 - 50 ml / 10 m3 podle znečištění

Nedostupné
236 Kč 150 Kč
-25%

BluePool Odstraňovač řas 1 litr

Odstraňovač řas z bazénu Blue Pool tekutý 1 litr

Odstraňovač řas zamezuje zelené vodě v bazénu. Dávka 100 ml za 7 dní pro 10 m3 vody

Ihned k odeslání
293 Kč 220 Kč

Bazénová poradna

Napsat dotaz

Obnovuji